Aktualności

 

SKRZYDŁO ANIOŁA
Gościem będzie Jolanta Krysowata – ‚Kreska’ – dokumentalistka radiowa i telewizyjna. Autorka reportażu ‚OSIEROCENI’, którego posłuchamy i powieści dokumentalnej ‚SKRZYDŁO ANIOŁA’, o której opowiemy. Pierwsza polska zdobywczyni PRIX EUROPA !

‚ Osieroceni’:
Na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu jest grób Azjatki z 1955 roku. Skąd się wzięła trzynastoletnia dziewczynka z Azji na Dolnym Śląsku w tamtym czasie? Poszukiwanie śladów jej pobytu dało obraz wielkiej historii:

Na początku lat pięćdziesiątych do Polski przybyło 1500 dzieci z ogarniętej wojną Korei Północnej. Były to sieroty wojenne, których wychowaniem nasz kraj zajął się na prośbę Kim Ir Sena. Była to akcja poufna koordynowana na najwyższym stopniu ministerialnym. Grupa tysiąca dwustu dzieci, o których opowiada audycja, mieszkała w Państwowym Ośrodku Wychowawczym w Płakowicach, niewielkiej wsi na Dolnym Śląsku koło Lwówka Śląskiego. Dzieci spędziły tu sześć lat, a nasz kraj stał się dla nich ‚drugą ojczyzną’. W ‚Osieroconych’ ostatecznie zabrakło miejsca dla zmarłej dziewczynki. Pozostała opowieści o niezwykle silnej więzi, jaka wytworzyła się między koreańskimi dziećmi a ich polskimi opiekunami.

Audycja została nagrodzona pierwszym dla Polski Prix Europa w Berlinie i Grand Prix KRRiTV w roku 2003. 9 października ukaże się nakładem wydawnictwa Świat Książki reportaż literacki ‚Skrzydło Anioła’ – czyli wszystko, co udało się Kresce odkryć na temat ‚Osieroconych’.

ZAPRASZAMY  – Czarny Tulipan, 10.10, g. 19:00

____________________________________________________________________________________ 

Laboratorium Bajki.Tuwim – ruszamy tuż tuż! Mamy przyjemność razem z dziećmi bawić się literaturą Tuwima. O rety! Będą kabarety! więcej ->

____________________________________________________________________________________________________

MACEWY Z PAPIERU I WIATRU
Pani Majka Brzezińska – Artystka Radia Lublin, wciąż odnajdująca nową, zaskakującą formę dla swoich pomysłów – kolejnym gościem spotkania z cyklu „Na własne uszy”. Czwartek 19.00, Czarny Tulipan, Grodzka 1 w Lublinie.
Kiedy: 20.06, g. 19:00
Gdzie: Restauracja „Czarny Tulipan”

_________________________________________________________________________

ŻURAWIE WYŁOWIONE – GALA
Spośród piętnastu nominowanych jury wyłoniło zwycięzców.
W kategorii słowo został nim raper Sin Sen.
W kategorii dźwięk wygrał Wojciech Klon – kompozytor, multiinstrumentalista, założyciel wytwórni muzycznej sześcian records.
Laureatem w kategorii obraz została Anna Chabros, plastyk, grafik, twórca krótkometrażowych filmów animowanych.
W kategorii animator kultury uhonorowano Joannę Reczek – inicjatorka środowiska Nowego Cyrku w Lublinie i jedna z założycieli Fundacji Sztukmistrze.
W kategorii asysta zwyciężyła Anna Gładysz, zajmująca się od sześciu lat działaniami związanymi z popularyzacją i upowszechnianiem sztuki współczesnej.
Każdy z laureatów Żurawi otrzyma po 2 tysiące złotych. Nagrody finansowe funduje Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.
Nagroda ma na celu ożywienie młodego środowiska kulturalnego. Organizatorem już po raz szósty jest Fundacja Kultury Audiowizualnej ‚Beetle’ i Radio Lublin.
Zobacz wydarzenie na FB

Relacja z Gali
________________________________________________________________________________________________

WARSZTATY ANIMACJI Z MARTĄ PAJEK (2013)
Marta Pajek jest niezależną reżyserką filmów animowanych. Ukończyła ASP w Krakowie, na Wydziale Grafiki, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni Jerzego Kuci. W 2011 zakończyła prace nad filmem Snępowina, który jest jej debiutem profesjonalnym, wyprodukowanym przez Studio Se-ma-for.
Oprócz projektów autorskich, Marta robi też projekcje do teatru i prowadzi warsztaty z filmu animowanego.
Warsztat skierowany jest do młodzieży szkolnej i akademickiej i osób zainteresowanych tą tematyką. Ilość miejsc ograniczona!
Warsztaty: 3-7 czerwca 2013 – Teatr NN
Nabór: do 27 maja 2013 
______________________________________________________________________________________

TAKIEGO NIE ZNACIE!
„Tomek, jesteś artystą i poetą dziennikarstwa radiowego. Telewizyjne relacje były puste, suche i przemądrzałe. Ty lałeś nam miód na uszy i serca. ” – tak napisał do naszego Gościa po igrzyskach w Vancouver inny znakomity radiowiec – Jan Smyk.
Trudno uwierzyć, że najpopularniejszy radiowy komentator sportowy to człowiek skromny, niepotrafiący ukryć zawstydzenia wobec splendorów i pochwał.
I choć na co dzień jego struny głosowe udowadniają, że jest emocjonalnym wulkanem, kiedy tylko ma czas, lubi słuchać, w ciszy i skupieniu, drugiego człowieka. Bo kocha REPORTAŻ .
Jeden z nich przywiezie ze sobą do Lublina. Będzie to „Więzień góry” – opowieść o dramatycznej wyprawie polskich himalaistów na najwyższy szczyt świata, zakończonej smiercia pięciu z nich. Poznajmy nowe oblicze Tomasza Zimocha…

Bezpłatne wejściówki: reportaz@radio.lublin.pl
Kiedy: 18.04, g. 19:00
Gdzie:
Restauracja „Czarny Tulipan”
___________________________________________________________________________________________

ŻURAWIE NADLATUJĄ!!!
Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne
mają na celu ożywić środowisko młodych twórców i animatorów kultury w Lublinie. Nagroda przyznawana w czterech kategoriach: słowo, dźwięk, obraz i animator kultury. Od tego roku doszła kolejna kategoria: asysta.
Aby zgłosić kandydata/kandydatkę należy pobrać formularz zgłoszeniowy ze STRONY i przesłać go na adres: zurawie@radio.lublin.pl do 31.03.13. W formularzu wystarczy wpisać imię, nazwisko i krótki opis działalności kandydata/kandydatki. Zgłaszający powinien też określić kategorię, w której chce nominować kandydata/kandydatkę. Uwaga: kandydaci/kandydatki muszą mieścić się w przedziale wiekowym 18-30 lat.
więcej –>

______________________________________________________________________________________________________

CIĄGLE W GRZE!
Gościem najbliższego spotkania z cyklu „Na własne uszy” będzie Monika Malec, która zaprezentuje swój reportaż „Ciągle w grze”, stworzony pod kierunkiem flamandzkiego mistrza malowania obrazów dźwiękiem – Edwina Brysa. To zbiorowy portret kobiet, które nie chcą być przeźroczyste…Co zrobić, by w pewnym wieku nie zatrzymać się, nie zwątpić w swoją atrakcyjność, żyć pełnią życia ? Lubelskie Czaderki postanowiły nie wypaść z gry !
Kiedy:
21.03, g. 19:00
Gdzie:
Restauracja „Czarny Tulipan”
więcej –>

_________________________________________________________________________

JEDNO PROSTE ZDANIE
Wiola i Marcin zakochali się w sobie w trakcie pobytów w dziecięcym sanatorium. Potem na długie lata rozdzieliły ich decyzje rodzinne i młody wiek. Dla niej była to jednak miłość od zawsze i na zawsze, o której opowiadała dzieciom. On kochał przede wszystkim scenę i życie, z którego brał, co chciał i jak chciał, lecz cały czas nie rozstawał się z listami od niej. Gdy los dał im drugą szansę w ich życiu pojawiła się choroba… Historia znanego barda Marcina Różyckiego i jego ukochanej Wioli to opowieść o najważniejszych uczuciach i przeznaczeniu.
Zapraszają autorki: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet i Katarzyna Michalak.
Kiedy: 21.02, g. 19:00
Gdzie:
Restauracja „Czarny Tulipan”

_________________________________________________________________________
BOMBKA SZCZĘŚCIA!
Gośćmi najbliższego spotkania z cyklu „Na własne uszy” będą reportażyści, laureaci wielu prestiżowych nagród – Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak. Na co dzień pracują w Fundacji ‚Głos Ewangelii’. Tworzą dokumenty radiowe, a ostatnio także telewizyjne.
‚Bombka szczęścia’
– Ida po rozwodzie rodziców straciła kontakt ze swoim ojcem. Mimo, że była wówczas tylko pięcioletnią dziewczynką, nigdy nie zapomniała taty. Miłość do niego pomagała jej przetrwać niezwykle dramatyczne lata dzieciństwa i młodości. Czy marzenie, by spotkać ukochanego tatę udało jej się zrealizować?
Kiedy: 17.01, g. 19:00
Gdzie:
Restauracja „Czarny Tulipan”

______________________________________________________________________________________________
TRZEJ KRÓLOWIE PRZYBYWAJĄ!
Ruszyła produkcja krótkometrażowego filmu animowanego „Trzej Królowie” w reżyserii Anny Błaszczyk.

Kiedy zabawianie poddanych, uprawianie idealnego ogródka czy najprostsze matematyczne wyliczenia to za dużo nawet jak na trzy królewskie głowy, tajemnicze światło Gwiazdy wydaje się wybawieniem z rutyny. Trzej Królowie: naiwny Kacper, nieśmiały Melchior i nerwowy Baltazar ruszają w podróż kierowani światłem Gwiazdy. Podczas wyprawy przypominającej prawdziwy tor przeszkód muszą nauczyć się, że dopiero kiedy wykorzystują swoje umiejętności działając razem z przyjaciółmi są szczęśliwi.
Więcej na: http://3krolowie.blogspot.com/
______________________________________________________________________________________________
TOLERANCJA!
Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie z reportażem radiowym. Posłuchamy wspólnie reportażu „Tolerancja”.
Studzianka to mała wieś zamieszkiwana niegdyś przez Tatarów. Jej dzisiejsi mieszkańcy organizują dni kultury tatarskiej. Aby coś szanować – trzeba to najpierw poznać. Czesława Borowik i gospodarz wieczoru, Grzegorz Michalec, czekają na Państwa.
Kiedy:
13.12.2012, g. 18:00
Gdzie: Restauracja „Czarny Tulipan”
_________________________________________________________________________________________________________
KOŁOWROTEK!
Zapraszamy na wystawę i projekcję animacji autorstwa Anny Chabros. Kołowrotek to filmowa pięciominutowa narracja w technice animacji poklatkowej. Film nasycony jest symbolicznymi i alegorycznymi scenami, inspirowanymi codziennością. Rozgrywa się w miasteczku, którego makiety wraz z postaciami również prezentowane są na wystawie.

Kiedy: Otwarcie wystawy 14.12.2012    g. 18.00
Wystawa czynna do 11.01.2013, pon.-pt. 11.00-17.00, sob. 12.00-16.00
Gdzie: Galeria Biała, Centrum Kultury w Lublinie , ul. Narutowicza 32

Anna Chabros urodziła w 1982 roku w Puławach. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki uzyskała w 2012 roku. W tym samym roku uczestniczyła w kilku wystawach i festiwalach:
„No Budged Show”, Mocak w Krakowie, Międzynarodowy festiwal sztuki i filmu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym, Se- Ma – For Film Festiwal. Międzynarodowy festiwal animacji w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej ” Łaźnia” Festival In Out  w Gdańsku, Galeria Sztuki Współczesnej Ufofabrik, ” Mitteleuropa Prox Torino” Turyn, Włochy, 1 Ogólnopolski Festiwal Filmów Frapujących w Gorzowie Wielkopolskim.
______________________________________________________________________________________________________________________

RUCHOME OBRAZKI!
Ruszamy do przodu. Rusz się z nami!
Któż z nas nie pamięta oklapniętego ucha Misia Uszatka, rezolutnego Reksia czy też pełnego przygód Pingwina Pik Poka!!! Od października te animowane postacie wyjdą na ulice miasta, by uczcić 65 lat swojego istnienia! Beetle wspierając upowszechnianie kultury audiowizualnej organizuje animowane działania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i społeczeństwa Lublina. Kliknij po szczegóły projektu!

_______________________________________________________________________

Platige Image wesprze Ruchome Obrazki! Już w październiku będziemy mogli podziwiać animacje studia Platige na lubelskich ścianach!!! Szczegóły niebawem!

___________________________________________________________________

Ruchome Obrazki – Rusza projekt popularyzacji polskiej animacji!!!

Jest nam milo poinformować, że nasz projekt zyskał poparcie władz miasta. Oto niezwykle miła treść patronatu honorowego Prezydenta Krzysztofa Żuka.

________________________________________________________________________

W MAŁYM KINIE – poznaj ciekawy projekt promocji filmu i kin!!!
Przykurzona czerwień kotar, skrzypienie drewnianych foteli i chrobot zaciąganej w projektorze taśmy. A do tego ten zapach łagodniejący ze wzrostem emocji z ekranu. To wszystko przywodzi na myśl małe kina. CZYTAJ więcej o projekcie!