Wystawy

65 LAT POLSKIEJ ANIMACJI W LUBLINIE
z okazji rocznicy udało nam się sprowadzić do Lublina wyjątkową wystawę o animacji!

Wystawa została zorganizowana z okazji 65. rocznicy powstania pierwszego polskiego filmu animowanego dla dzieci  – „Za króla Krakusa” Zenona Wasilewskiego, wyprodukowanego w Studiu Filmów Kukiełkowych w Łodzi w 1947 roku. Prezentuje techniki animacji, krótką historię polskiego filmu animowanego, sylwetki mistrzów, filmy krótkometrażowe, pełnometrażowe, seriale, a także dorobek poszczególnych studiów filmowych oraz festiwale, na których można obejrzeć filmy animowane dla dzieci. Ma układ chronologiczny. Ilustracje do wystawy i albumu – fotosy filmowe, werki z planu, zdjęcia lalek, reprodukcje szkiców postaci, scenopisów, celuloidów, plakatów, zdjęcia artystów przy pracy – pochodzą z wielu źródeł: z archiwów Filmoteki Narodowej, Muzeum Kinematografii w Łodzi, studiów filmowych, Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także z prywatnych zbiorów reżyserów bądź ich spadkobierców. Wystawa składa się z 15 stelaży – podświetlanych prostopadłościanów o podstawie 1 m x1 m, o wysokości 2,5 m, przystosowanych do prezentacji w plenerze.Scenariusz wystawy i teksty napisał Jerzy Armata, autorką grafiki jest Aleksandra Kot , ilustracje wybrała Natalia Chojna.Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteką Narodową.

„Szczególnie uprzywilejowaną pozycję w twórczości filmowej dla dzieci zajmuje kino animowane. Realizuje się ono na dwóch płaszczyznach: filmu pojedynczego i – przede wszystkim – serialu. Popularność seriali wśród najmłodszych widzów wynika ze specyfiki ich percepcji. Dzieci szybko zapamiętują i przyzwyczajają się do bohaterów seriali, a w wypadku akceptacji – czekają na nowe ich przygody.
Przed wojną polski film animowany skierowany do najmłodszych widzów w Polsce nie istniał. Wszystko zaczęło się od zrealizowanej w 1947 roku przez Zenona Wasilewskiego animacji lalkowej – „Za króla Krakusa”. W ciągu 65 lat polski film animowany dla dzieci znakomicie się rozwinął, zdobywając liczne trofea na prestiżowych festiwalach, z Oscarem dla „Piotrusia i wilka” na czele.
Nasza wystawa przedstawia skróconą historię tej niezwykłej dziedziny sztuki, przybliża jej rodzaje oraz techniki, którymi się posługuje, tłumaczy, na czym polega sama istota animacji, prezentuje mistrzów oraz ich największe dokonania skierowane do najmłodszej widowni.”

Jerzy Armata

_____________________________________________________________________

AKTORKI POLSKIEGO FILMU W LUBLINIE

Beetle, Kaiju.pl, ACK UMCS Chatka Żaka, Stowarzyszenie ROZWOJU KULTURY AKADEMICKIEJ oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na niezwykłą wystawę:     AKTORKI POLSKIEGO FILMU (Wystawa przedstawia sylwetki 55 polskich aktorek     filmowych: od Poli Negri do Karoliny Gruszki; fotografie, biografie i filmografie. Nazwiska aktorek zostały wybrane przez specjalne jury i widzów w plebiscycie publicznym.

Prezentowane na wystawie zdjęcia są autorstwa wybitnych polskich fotografików i fotosistów, m.in.: Renaty Pajchel, Edwarda Hartwiga, Zofii Nasierowskiej, Tadeusza Rolkego, Piotra Bujnowicza. Wystawa będzie dostępna od 2-15 czerwca na Placu Łokietka.

Wystawa składa się z 7 stelaży. Stelaże są podświetlane od środka, więc ekspozycja jest atrakcyjna również po zmierzchu. Opisy wystaw są w języku polskim i angielskim.